Tu jesteś: Spotkania :. Sztuka na Ślasku :. Magdalena Palica

Magdalena Palica

Kolekcje sztuki na Śląsku

poniedziałek, 10 maja 2010, godz. 14.00

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, sala 116


Duże nasycenie Śląska architekturą rezydencjonalną skłania do refleksji nad jej dawnym wystrojem, na który składały się także dzieła sztuki. W wielu przypadkach były to znakomite zbiory, np. w Żaganiu (obrazy Rembrandta, Hobbemy, van Goyena), czy w Rysiowicach (dzieła Botticellego, Giovanniego Belliniego i Masolino da Panicale) lub w Kuchelnej (Tintoretto, Giorgione, Rubens, a także Picasso, Kokoschka, Rodin). Nie tylko szlachta, ale również zamożni mieszczanie gromadzili imponujące zbiory, czego doskonałym przykładem są galerie dzieł sztuki przedwojennych przedsiębiorców wrocławskich pochodzenia żydowskiego (np. Maxa Silberberga). Dzieła sztuki zbierali artyści, w tym Joseph Langer i Gerhart Hauptmann, archeolodzy i architekci np. Gustav Eduard Schaubert, którzy ze swych wypraw do krajów śródziemnomorskich przywozili cenne zbiory antycznych rzeźb, ceramiki i monet. Wiele pokoleń śląskich zbieraczy kolekcjonowało nie tylko dzieła dawnych mistrzów, ale i wykazywało się orientacją w nowych zjawiskach artystycznych, wystarczy wspomnieć, że już 30 lat po śmierci van Gogha, jego obrazy można było podziwiać nie tylko we Wrocławiu, ale także w Szklarskiej Porębie czy Brzegu. Zbieraczami kierowały różne motywacje, dla przykładu Alexander von Minutoli uwieczniając na fotografiach dawne rzemiosło artystyczne chciał kształtować poziom lokalnego rękodzieła, kupował też na Śląsku zabytki, którym groziło zniszczenie.

Prywatne zbiory dzieł sztuki znajdujące się na Śląsku do 1945 są tematem projektu badawczego, który ma na celu stworzenie bazy danych  w postaci strony internetowej (www.slaskiekolekcje.eu). Ta dostępna dla wszystkich zainteresowanych platforma wymiany informacji będzie prezentowała poszczególne kolekcje i ich twórców.

Spotkania

Stowarzyszenie Histotryków Sztuki Oddział Wrocławski oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na wykład "Ołtarz z muzykującymi aniołami - nieznane dzieło Michaela Klahra starszego ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu", który wygłosi Joanna Pałka.

Do pobrania

Projekt i wykonanie: SoftCOM