Tu jesteś: KOMUNIKATY

Komunikaty

Oddział Toruński SHS uprzejmie zaprasza na 12 konferencję z cyklu "Zabytki toruńskie młodszego pokolenia" SOCREALIZM W TORUNIU: architektura, plastyka, bohaterowie.

Termin: sobota, 8 maja 2021, godz. 10:00-15:00, link:
https://www.facebook.com/events/263682665402995


Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 12 listopada 2020 r. zmarł Samuel Gumiński, wieloletni członek Wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Msza święta żałobna i pogrzeb zostaną odprawione w Krakowie
w sobotę 21 listopada o godz. 13:00 na Cmentarzu Rakowickim.

Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 6 listopada 2020 r. zmarł prof. Olgierd Czerner,

wieloletni członek Wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Przez wszystkie lata swojej działalności zawodowej wykazywał się w Stowarzyszeniu niezwykłą aktywnością, zwłaszcza w sytuacjach związanych z architekturą i urbanistyką oraz problemami konserwatorskimi.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 14 listopada we Wrocławiu: msza święta żałobna dla najbliższych - w kościele NMP na Piasku o g. 9:00, pogrzeb - o g. 11:00 na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida.

Informujemy, iż z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 Zarząd Główny podjął decyzję o odwołaniu LXIX Ogólnopolskiej Sesji SHS "HISTORIA SZTUKI JAKO INSTYTUCJA" planowanej na 19-20 listopada 2020 r.

W Warszawie, w dniach 19-20 listopada 2020 r., odbędzie się XLIX sesja SHS pt. Historia Sztuki jako instytucja. Zachęcamy do zapoznania się z jej wstępnym planem, który znajduje się w zakładce "Sesje i konkursy".

Zapraszamy wszystkich członków Wrocławskiego Oddziału SHS na Walne Zebranie Sprawozdawcze Oddziału, które odbędzie się w sali nr 116 Muzeum Narodowego we Wrocławiu (pl. Powstańców Warszawy 5) we wtorek 17 marca b.r. o g. 16:30 (I termin; II termin – g. 16:45).


Z głębokim żalem zawiadamiamy, że zmarł nasz Kolega Andrzej Jarosz, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Dyrektor Muzeum Współczesnego Wrocław, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UWr.

Ostatnie Pożegnanie odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kiełczowskiej 90 w środę 18 grudnia o g. 14:00.

Instytut Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie i Opactwo Cystersów w Mogile organizują 28-29 maja 2020 VI Seminarium Sztuki i Kultury Duchowej Cystersów. Wystąpienia można zgłaszać do 31. XII 2019. Proponowany temat wraz z abstraktem (1000 znaków), dane teleadresowe i afiliację należy przesłać na adres biuromogila@gmail.com, lub pocztą na adres Opactwo Cystersów w Mogile ul. Klasztorna 11, 31- 979 Kraków (z dopiskiem VI Seminarium Sztuki i Kultury Duchowej Cystersów).

Uczestnicy objazdu zabytkoznawczego (19-22 września 2019) proszeni są o wpłacenie pozostałej kwoty (po odliczeniu zadatku) z tytułów kosztów wycieczki. Więcej informacji w zakładkach "Objazdy" i "Komunikaty".

W czwartek 13 czerwca o g. 14:30 po wystawie „Dwa ołtarze” oprowadzi nas jej kurator, Jacek Witecki.

Zarząd Główny SHS organizuje w 2019 doroczne konkursy:

LXIV Konkurs im. ks. prof. dr Szczęsnego Dettlaffa na prace naukowe (do 35 lat) członków Stowarzyszenia  oraz

Nagrodę im. Profesora dr Jerzego Z. Łozińskiego za prace naukowe z zakresu historii sztuki polskiej ze szczególnym uwzględnieniem prac o charakterze dokumentacyjnym i katalogowym.

W związku z powyższym prosimy o składanie propozycji z naszego Oddziału u członków Zarządu Oddziału do 10 czerwca br.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 17 kwietnia 2019 roku zmarł prof. Jan Wrabec, historyk sztuki, badacz i nauczyciel akademicki. Przez wiele lat był członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, pełniąc dwukrotnie funkcję Prezesa Oddziału Wrocławskiego.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek 25 kwietnia na cmentarzu parafialnym Świętej Rodziny przy ulicy Smętnej na Sępolnie we Wrocławiu; rozpocznie się o godzinie 12:30 Mszą Świętą żałobną w kaplicy cmentarnej.

Pożegnanie akademickie Pana Profesora Jana Wrabeca odbędzie się w piątek 26 kwietnia o godz. 11.00 w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zarząd Oddziału Wrocławskiego SHS zwraca się do wszystkich członków z prośbą o regularne opłacanie składek członkowskich. Składka normalna wynosi: 8 zł/mies. (w tym: 5 zł obowiązkowa składka członkowska + 3 zł dobrowolna składka na Fundusz Pomocy Koleżeńskiej. Składka ulgowa wynosi: 4 zł/mies. (w tym: 2,5 zł składka obowiązkowa + 1,5 zł dobrowolna składka na FPK).

 

 

Spotkania

Muzeum Architektury we Wrocławiu i Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Wrocławski zapraszają na wykład:

dr Marcin Szyma (Instytut Historii Sztuki UJ), dr hab. inż. arch. Jacek Czechowicz (Katedra Historii Architektury i Konserwacji PK)

Cyfrowe rekonstrukcje lektorium i kaplicy św. Jacka w kościele Dominikanów w Krakowie.

Środa 28.04.2021, godź. 17.00

Wykład odbędzie się na platformie Zoom.
Aby wziąć udział w wykładzie, należy wypełnić poniższy formularz: https://forms.gle/oLvnzWe2FBuNyTgY6

Link do wydarzenia na portalu Facebook: https://www.facebook.com/events/793424434921954

Do pobrania

Projekt i wykonanie: SoftCOM