Tu jesteś: Komunikaty :. KOMUNIKAT NR 3/2009

KOMUNIKAT NR 3/2009

STOWARZYSZENIE HISTORYKÓW SZTUKI - ODDZIAŁ WROCŁAWSKI
50-153 WROCŁAW, PL. POWSTAŃCÓW WARSZAWY 5, TEL. (071) 344-14-02
PKO BP IV O/W-W NR 30-10-20-5242-0000-2102-00-19-8531


KOMUNIKAT NR 3/2009 Z DNIA 20.05.2009 ROKU

 

Zarząd Oddziału zaprasza na kolejne spotkania naukowe z cyklu "MUZEUM SZTUKI DZIŚ"
- 29.05 o godz. 13.00 prof. Wojciech Kowalski wygłosi wykład Podstawy prawne restytucji śląskich dzieł sztuki odnajdywanych za granicą. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (sala nr 116).
- 16 czerwca o godz. 16.00 Anna Hryniewiecka oraz dr Rafał Eysymontt przedstawią problem Nowe muzeum jako "generator" rozwoju. Ameryka - Europa - Polska. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Informujemy, że Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia Historyków Sztuki odbędzie się w Warszawie 23.X.2009 r.

5-8. 11. we Wrocławiu odbędzie się IV Środkowoeuropejskie Forum Doktorantów Historii Sztuki, którego tematem będzie Historia sztuki w dobie globalizacji. Szczegóły pod adresem forumdoktorantow@gmail.com

16-18.11. Instytut Historii Sztuki UJ we współpracy z Instytutem Historii Sztuki UWroc. oraz Kołami Naukowymi Studentów obu Instytutów organizuje sesję Między Wrocławiem a Lwowem. Sztuka na Śląsku, w Małopolsce i na Rusi Koronnej od XVI do XVIII wieku. Informacji udzielają: dr Katarzyna Brzezina , dr Andrzej Betlej, Iwona Wojnarowicz, Piotr Oleś.

4-5.12. Zakład Historii Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK organizuje sesję poświęconą pamięci prof. Jerzego Remera zatytułowaną Wobec zabytku - dzieje i perspektywy postaw. Bliższe informacje pod adresem sesja-remer@tlen.pl

Zarząd Główny SHS prosi o nadsyłanie wniosków (do 30 czerwca br.) na doroczny LIV Konkurs im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa na prace naukowe młodych (do 35 lat) członków Stowarzyszenia. Konkurs obejmuje prace publikowane w roku przyznania wyróżnienia (2009) lub w roku poprzedzającym (2008). W przypadku druku pracy w czasopismach brana jest pod uwagę nie nominalna data numeru, ale data jego wydrukowania. W konkursie biorą udział nadesłane prace niepublikowane. Prace magisterskie są rozpatrywane, o ile w całości, części lub streszczeniu zostały ogłoszone drukiem.

Zarząd Główny SHS prosi o nadsyłanie wniosków (do 30 czerwca br.) do trzynastej edycji nagrody im. prof. dr Jerzego Łozińskiego za prace naukowe z historii sztuki polskiej ze szczególnym uwzględnieniem publikacji o charakterze dokumentacyjnym i katalogowym.

 

 

Prezes SHS prof. Maria Poprzęcka, zwróciła się do uczestników marcowego zebrania Zarządu Głównego, a za ich pośrednictwem do wszystkich członków Stowarzyszenia z apelem o refleksję i dyskusję na temat dzisiejszej kondycji i przyszłości naszej organizacji.
Oto jego treść:

Warszawa, 24 lutego 2009

Szanowni Koledzy,
W związku ze zbliżającym się plenum Zarządu Głównego Stowarzyszenia Historyków Sztuki, a także jesiennymi wyborami do władz naszego Stowarzyszenia, chcę zachęcić do refleksji i dyskusji na temat dzisiejszej kondycji i przyszłości SHS.
Podobna dyskusja była zainicjowana ponad dziesięć lat temu. Nie przyniosła żadnych nowych pomysłów, dotyczących działania SHS. Mimo, że nastroje były wówczas bardzo krytyczne, okazało się, że w gruncie rzeczy działanie Stowarzyszenia w dotychczasowych formach jest zadowalająca. Uważam, że jest czas, aby do tej dyskusji powrócić.
Pozornie wszystko jest w porządku. Stowarzyszenie wypełnia swoje cele statutowe. Organizuje tradycyjne, coroczne sesje ogólnopolskie oraz szereg konferencji i seminariów o mniejszym zasięgu i następnie publikuje powstałe z nich materiały. Z mocy ustawy opiniuje różne decyzje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W miarę swych możliwości finansowych wspomaga różne przedsięwzięcia naukowe. W większych ośrodkach nadal organizuje spotkania i wykłady. Stwarza ramy działania klubów zainteresowań. Rozwija bujną ?turystykę naukową". Organizuje promocje publikacji oraz środowiskowe spotkania i uroczystości. Gromadzi znakomitą bibliotekę w swej warszawskiej siedzibie. Ofiarowuje swym członkom tanie pobyty w zamkowym zespole w Niedzicy. W miarę możliwości udziela nie oprocentowanych pożyczek i bezzwrotnych zapomóg kolegom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.
Jednakże trudno nie zauważyć, że cała ta działalność ma charakter wyłącznie kontynuacyjny. Brak jest inicjatyw i pomysłów na nowe formy działalności, odpowiadające zmienionym warunkom życia, także życia naukowego. Co więcej, niektóre dawne formy pracy tracą rację bytu, czego najlepszym dowodem jest wniosek o zawieszenie Komisji ds. Muzeów, której cele realizuje teraz szereg innych, powstałych w międzyczasie organizacji.
Stowarzyszenie Historyków Sztuki nie jedyne znalazło się w kryzysie. Dzieli tę sytuację z wieloma stowarzyszeniami naukowymi, podobnie nie pełniącymi funkcji związkowych i socjalnych. Podobnie straciło też bardzo ważną funkcję środowiskowej niszy i azylu, jakim było w długich latach PRL. Słabsze zaangażowanie kolegów w działanie w Stowarzyszeniu wynika nie z braku chęci do pracy społecznej, ale z osłabienia owej funkcji środowiskowej i powstania wielu innych możliwości i organizacji, w których można realizować zamierzenia naukowe.
Zbliżające się wybory powinny stać się okazją do poważnej dyskusji programowej. Relatywnie dobra kondycja finansowa Stowarzyszenia i utrzymywanie dotychczasowych form działania odsuwa problemy, ale ich bynajmniej nie usuwa. Do namysłu nad przyszłością SHS zobowiązuje nas wszystkich praca na jego rzecz kilku pokoleń naszych poprzedników. Nie mamy żadnej innej organizacji, która by łączyła i reprezentowała nasze środowisko, rozproszone po kraju i wielu instytucjach. Mamy piękny dorobek naukowy, publikacyjny i - last but not least - materialny majątek. Od nas zależy, czy nasz głos będzie się liczył w dyskusjach dotyczących zarówno dziedzictwa kulturowego, jak też nowych zjawisk artystycznych.
Zachęcam i wzywam Kolegów do dyskusji nad przyszłością naszej organizacji!
Z szacunkiem i serdecznymi pozdrowieniami

Prof. dr Maria Poprzęcka
Prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki

Zapraszamy wszystkich Członków Oddziału do dyskusji na tematy poruszone w liście, zgłaszanie wniosków, propozycji i podzielenie się własnymi uwagami.

 

Za Zarząd:
Izabela Żak
Sekretarz Oddziału

 

Spotkania

Stowarzyszenie Histotryków Sztuki Oddział Wrocławski oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na wykład "Ołtarz z muzykującymi aniołami - nieznane dzieło Michaela Klahra starszego ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu", który wygłosi Joanna Pałka.

Do pobrania

Projekt i wykonanie: SoftCOM