Tu jesteś: Sesje :. STANISŁAW LEM - WIZJONER SZCZEŚLIWYCH I NIESZCZĘŚLIWYCH ŚWIATÓW

STANISŁAW LEM - WIZJONER SZCZEŚLIWYCH I NIESZCZĘŚLIWYCH ŚWIATÓW


Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego

Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego
Wydział Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu

zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej: Stanisław Lem - wizjoner szczęśliwych i nieszczęśliwych światów. Recepcja twórczości w sztukach plastycznych, kinie, literaturze i krytyce. Wrocław, 21 – 22 X 2015


W 1972 roku w liście do amerykańskiego tłumacza Michaela Kandla Stanisław Lem pisał, że zależy mu na tym, aby mógł niepośmiertnie „popromieniować” swoimi koncepcjami. To humorystyczne i ironiczne zarazem życzenie można potraktować jako jedną z celnych prognoz „futurologicznych” pisarza. Istotnie, zarówno za jego życia (1921–2006), jak i w ostatniej dekadzie, owo promieniowanie miało miejsce i było znaczące nie tylko na polu literatury, ale też w filozofii, sztukach plastycznych i filmie.

Celem konferencji jest rozpoznanie i przeanalizowanie recepcji myśli Lema w wymienionych dziedzinach, a szczególnie w odniesieniu do współczesnej kultury wizualnej. Obejmuje to zarówno ilustrację jego tekstów literackich – począwszy od autorskich rysunków, poprzez prace wybitnych polskich i zagranicznych rysowników, aż po szatę graficzną wydawnictw książkowych – kinowe i telewizyjne adaptacje oraz szeroko pojętą ikonosferę współczesności, w której od lat 50. XX wieku wizje autora Solaris były inspiracją zarówno dla artystów związanych z nurtem science-fiction, jak i autorów dzieł popularno-naukowych.

Materiały pokonferencyjne opublikowane zostaną w numerze specjalnym kwartalnika „Quart” (czasopismo recenzowane, indeksowane, punktowane; publikacja w wersji papierowej i elektronicznej na zasadach licencji: CC Uznanie autorstwa 3.0 Polska)

Kierownicy konferencji:

prof. dr hab. Waldemar Okoń

dr Andrzej Jarosz

M i e j s c e  o b r a d : Instytut Historii Sztuki UWR, ul. Szewska 36, Wrocław

J ę z y k i  k o n f e r e n c j i : polski i angielski

Propozycje referatów, streszczenie do 1800 znaków oraz notę biograficzną (afiliacja, tytuł naukowy, zainteresowania badawcze) prosimy nadsyłać

do 30 VI 2015 na adres: ajaro@op.pl

Planowany czas wystąpienia: 20 minut

Organizatorzy zapewniają nocleg, obiad i materiały konferencyjne.

Spotkania

Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Wrocławski zaprasza do Muzeum Narodowego we Wrocławiu na wystawę "Śląska ars moriendi. Średniowieczne metalowe płyty nagrobne", po której oprowadzi kuratorka Agata Stasińska. Szczegóły na załączonym plakacie.

Do pobrania

Projekt i wykonanie: SoftCOM