Tu jesteś: Spotkania :. Wrocławski Kult Kultury :. Agnieszka Gola, Maria Zwierz MUZEUM ARCHITEKTURY WE WROCŁAWIU

Agnieszka Gola, Maria Zwierz MUZEUM ARCHITEKTURY WE WROCŁAWIU

Jedyne w Polsce wrocławskie Muzeum Architektury w tym roku obchodzi pięćdziesięciolecie swojego powstania. Jego pierwszym dyrektorem i współtwórcą był prof. Olgierd Czerner (na zdjęciu), natomiast obecnym dyrektorem jest dr Jerzy Ilkosz.

Muzeum mieści się przy ul. Bernardyńskiej 5, w malowniczym, średniowiecznym budynku dawnego klasztoru Bernardynów z 2 poł. XIV w. Oazą ciszy i spokoju jest znajdujący się wewnątrz klasztornego czworoboku wirydarz, z zielenią zaprojektowaną według historycznych wzorów.

Poza zmiennymi ekspozycjami prezentowane są tutaj dwie wystawy stałe. Na pierwszą z nich składają się detale śląskiej architektury z XII i pierwszej połowy wieku XIII, pochodzące między innymi z klasztoru Augustianów na Piasku oraz Benedyktyńskiego opactwa na Ołbinie (między innymi wspaniały tympanon fundacyjny Jaksy z przedstawieniem Chrystusa i fundatorów). Druga wystawa stała „Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX wieku" ukazuje ścisłe związki rzemiosła z architekturą i pozwala podziwiać artyzm dawnych mistrzów rzemiosła artystycznego. Znaczną grupę eksponowanych na niej zabytków stanowią witraże: średniowieczne, nowożytne gabinetowe, z czasów historyzmu, aż po secesyjne i w stylu art déco. Równie ciekawa jest kolekcja kafli i pieców, zarówno ceramicznych jak i odlewanych z żelaza, wyroby kowalstwa i ślusarstwa (zamki do drzwi, kute kraty, klamki), płyty ścienne i podłogowe, fajanse holenderskie i malowane stropy drewniane (z XVI do XVIII w.).

Od 2000 roku oddziałem Muzeum Architektury jest Archiwum Budowlane. W zbiorze 300 tysięcy projektów architektonicznych wrocławskich gmachów użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych, znajdują się wykonane ręką tak wybitnych twórców jak: Hans Poelzig, Maks Berg, Karl Schmidt, czy Harmann Friedrich Waessemann by wymienić tylko niektórych z długiej listy.

W 2015 roku przypada jubileusz 50-lecia Muzeum Architektury, który  stanowi okazję do refleksji nad jego dotychczasowymi osiągnięciami, misją i znaczeniem dla  polskiego dziedzictwa kulturowego oraz perspektywą dalszego rozwoju w odniesieniu do współczesnych tendencji w zarządzaniu kulturą. Przez pół wieku swojej działalności Muzeum zaprezentowało 514 wystaw, w ramach Galerii Jednego Projektu omówionych zostało ponad 120 prestiżowych polskich realizacji architektonicznych, wydano ponad 100 publikacji, a w samych tylko ostatnich piętnastu latach muzeum odwiedziło ponad 500 tysięcy zwiedzających.

Dziś Muzeum to nie tylko miejsce gromadzenia i ochrony dzieł sztuki. To pewnego rodzaju intelektualny projekt, w którym, jak mawiał Gustav Pauli „współczesność należy do najpilniejszych i najwznioślejszych zadań, jakie stawia sobie muzeum". I choć jubileusz skłania do podsumowań, to warto pamiętać, że pół wieku doświadczeń Muzeum Architektury to wielki potencjał na przyszłość.

 

Spotkania

Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Wrocławski oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na wykład "KRZESZÓW GRÜSSAU autorstwo kościoła opackiego", który wygłosi dr Karol Guttmejer z Instytutu Polonika Warszawa w czwartek 28 listopada 2024 r. o godzinie 16:45 w Instytucie Historii Sztuki UWr. Więcej informacji po kliknięciu Więcej>>

Do pobrania

Projekt i wykonanie: SoftCOM