Tu jesteś: Spotkania :. Silva rerum :. Pokaz filmu "850°C. Szkło Tomasza Urbanowicza" oraz spotkanie z autorami

Pokaz filmu "850°C. Szkło Tomasza Urbanowicza" oraz spotkanie z autorami

850 °C. Szkło Tomasza Urbanowicza

Zdjęcia, montaż i reżyseria: Łukasz Śródka

Dźwięk i produkcja: Valeria Cocco

Muzyka: Sławomir Olsza, Joanna Kaczmarek, Maciej Śródka, Maciej Bill

"850 °C. Szkło Tomasza Urbanowicza" - drugi po "Urzulei" krótki dokument Łukasza Śródki i Valerii Cocco - jest opowieścią o wizji artystycznej jednego z najciekawszych europejskich twórców wielkoformatowego szkła w architekturze. Od studiów architektonicznych w komunistycznym Wrocławiu i zaniechania pracy w państwowym biurze projektów, przez okres transformacji systemowej i pierwsze eksperymenty szklanym tworzywem, po międzynarodowy sukces oraz całkowite zanegowanie konstrukcji i wyrzucenie szkła w przestrzeń - film próbuje uchwycić wyobrażenie Tomasza Urbanowicza o istocie nie tylko jego własnej twórczości, ale twórczości artystycznej w ogóle.

Szkło jest tworzywem skomplikowanym - enigmatycznym i pełnym sprzeczności. Potrafi być twarde lub miękkie, mocne lub kruche, ciepłe lub zimne, przezroczyste lub nie. Dla Tomasza Urbanowicza szkło jest istotą żywą. Wyjątkowość - ale i sens - tego stosunku bardziej niż w czymkolwiek innym wyraża się w niezwykłej osobliwości jego pracy: ręcznie wykonywana forma ulega zniszczeniu przy wyjmowaniu odlewu z pieca. Każde szkło Tomasza Urbanowicza jest więc absolutnym unikatem.

Spotkania

Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Wrocławski oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na wykład "KRZESZÓW GRÜSSAU autorstwo kościoła opackiego", który wygłosi dr Karol Guttmejer z Instytutu Polonika Warszawa w czwartek 28 listopada 2024 r. o godzinie 16:45 w Instytucie Historii Sztuki UWr. Więcej informacji po kliknięciu Więcej>>

Do pobrania

Projekt i wykonanie: SoftCOM