Tu jesteś: Spotkania :. Wrocławski Kult Kultury :. Romuald Nowak PANORAMA RACŁAWICKA

Romuald Nowak PANORAMA RACŁAWICKA

Romuald Nowak

Panorama Racławicka 30 lat we Wrocławiu

Sobota, 14 marca 2015 r., godz. 10.45

Mnożące się lawinowo po Sierpniu 1980 żądania udostępnienia Panoramy Racławickiej społeczeństwu i olbrzymia determinacja  Polaków, tych którzy Panoramę widzieli jeszcze we Lwowie, ale także tych, którzy jej nigdy nie oglądali, sprawiły, iż w końcu ówczesne władze podjęły działania mające na celu jej udostępnienie.

Po ponad czterech latach olbrzymiej i mozolnej pracy Społecznego Komitetu Panoramy Racławickiej pod kierunkiem Alfreda Jahna, Zespołu Realizacyjnego kierowanego przez Danutę Wielebińską i Zespołu Konserwatorów dowodzonego przez Stanisława Filipiaka, 14 czerwca 1985 Panorama Racławicka została uroczyście otwarta. Temu wydarzeniu towarzyszyła ogromna radość, że oto po blisko czterdziestu latach starań i pokonywaniu różnych przeciwności udało się wreszcie pokazać monumentalne dzieło Styki i Kossaka, na które całe polskie społeczeństwo czekało z wielką wytrwałością. Tłumy zwiedzających, ponad 500.000 rocznie, były tego najlepszym dowodem. Po tylu latach zwodzeń i kombinacji nie dowierzaliśmy, że Panorama została otwarta na dłużej, dlatego wszyscy chcieli obejrzeć ją niemal natychmiast. W pierwszych latach funkcjonowania każde jej zamknięcie z powodu prowadzenia prac remontowych wywoływało niepokój, że może być zamknięta na zawsze. Wielu wieszczyło, że jako muzeum jednego dzieła sztuki szybko opatrzy się i znudzi się widzom.

Mija 30 lat, a  Panorama trwale wpisała się w pejzaż kulturalny Wrocławia  i cieszy się niesłabnącym powodzeniem zwiedzających. Do dziś odwiedziło rotundę blisko 9 milionów widzów, wśród których znalazł się tak dostojny gość jak papież Jan Paweł II, który zaskakując wszystkich odwiedził Panoramę 1.06. 1997.

Jedni odwiedzają Panoramę ze względu na wzniosły, patriotyczny temat, przypominający chlubne dzieje polskiego oręża i walkę narodu polskiego o niepodległość, inni ze względu na niepowtarzalną iluzję przestrzeni  i mistrzostwo w jej ukazaniu.

Chcąc sprostać tak wielkiemu zainteresowaniu i by w godny sposób przyjmować przybywających z różnych stron świata turystów,  stale przez dwadzieścia lat unowocześnialiśmy techniczne oprzyrządowanie rotundy, aby machina obsługująca rocznie ponad 300.000 widzów działała bez jakichkolwiek zakłóceń. Technikę wspiera nowoczesna organizacja i zarządzanie, dzięki którym możemy  elastycznie dostosowywać się do potrzeb zwiedzających.

W roku 2015 przypada trzydziesta rocznica otwarcia Panoramy we Wrocławiu. Z tej okazji Muzeum Narodowe we Wrocławiu, którego oddziałem jest Panorama przygotowuje bogaty program obchodów, który ma na celu z jednej strony ukazanie fenomenu muzeum „jednego obrazu" oraz jego znaczenia dla polskiej kultury i dla lokalnej społeczności, z drugiej uzmysłowienia wielu wrocławianom, ale również krajowym i zagranicznym turystom, iż rejon rotundy Panoramy to miejsce szczególne, gdzie znajdują się także inne muzea (dzielnica muzeów) z interesującą ofertą ekspozycyjną, które warto także odwiedzić przy okazji wizyty w Panoramie.

 

Spotkania

Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Wrocławski oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na wykład "KRZESZÓW GRÜSSAU autorstwo kościoła opackiego", który wygłosi dr Karol Guttmejer z Instytutu Polonika Warszawa w czwartek 28 listopada 2024 r. o godzinie 16:45 w Instytucie Historii Sztuki UWr. Więcej informacji po kliknięciu Więcej>>

Do pobrania

Projekt i wykonanie: SoftCOM