Tu jesteś: KOMUNIKATY

Komunikaty

Zarząd Oddziału zaprasza do udziału w WALNYM ZEBRANIU SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZYM, które odbędzie się w czwartek, 5 listopada b.r., w sali nr 116 Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Szczegóły w zakładce "Komunikaty".
Oddział Gdański i Oddział Toruński Stowarzyszenia Historyków Sztuki zapraszają do wzięcia udziału w sesji poświęconej dawnym zbiorom i kolekcjonerstwu na terenie obecnej północnej Polski (przede wszystkim terytorium dawnych Prus Królewskich, państwa krzyżackiego - później Prus Książęcych oraz terytorium książęcego, a potem brandenburskiego Pomorza) od XV do końca XIX wieku, która jest planowana w dniach 15–17 października 2015 roku w Gdańsku. Szczegóły w zakładce "Komunikaty".

Tegoroczna LXIV Ogólnopolska Sesja Historyków Sztuki Historia sztuki na co dzień odbędzie się w Poznaniu w dniach 26-28 listopada 2015 r. Wszelkie szczegóły dotyczące konferencji opublikowane zostaną wkrótce na stronie internetowej SHS: www.shs.pl

Ze smutkiem zawiadamiamy, że 10 lutego br. zmarła Pani Mariola Frankowska, członkini Wrocławskiego Oddziału SHS, w latach 1995-1999 pełniąca obowiązki Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, pracownica Urzędu Konserwatorskiego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 12 lutego br. o godz. 15.00 na Cmentarzu Grabiszyńskim.
Ze smutkiem zawiadamiamy, że 10 lutego br. zmarła Pani Mariola Frankowska, członkini Wrocławskiego Oddziału SHS, w latach 1995-1999 pełniąca obowiązki Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, pracownica Urzędu Konserwatorskiego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 12 lutego br. o godz. 15.00 na Cmentarzu Grabiszyńskim.

Sekcja wycieczkowa Oddziału Krakowskiego SHS organizuje na przełomie kwietnia i maja 2015 r. III objazd do Hiszpanii. Program: Girona - Pubol - Figueres - Barcelona - Monserrat - klasztor Santa María de Poblet - Tarragona- Tortosa- Peñíscola- Morella- Walencja - Segorbe - Teruel- Calatayud - Saragossa -Najera- Santo Domingo de la Calzada - Portugalete - Bilbao- Pampeluna - Sanguesa - Jaca - Huesca - Lerida.

Data wyjazdu uzależniona jest od daty wylotu samolotu z Krakowa do Girony. Zapisy i informacje:
dr Małgorzata Lisowska-Rzepecka tel. 12 633 77 66 , 606120893, e-mail m.lisrzep@interia.pl

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej organizowanej przez Oddział Wrocławski SHS oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego pt. KATEDRA WROCŁAWSKA NA PRZESTRZENI TYSIĄCLECIA. Program sesji dostępny jest w zakładce "Sesje i konkursy".

24 października 2014 na cmentarzu przy ul. Bujwida we Wrocławiu z głębokim żalem pożegnaliśmy ś.p. prof. dr. hab. Mieczysława Zlata.  Był On wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki (Wiceprezesem w latach 1963-1968, 1983-1985), inicjatorem serii wydawniczej "Śląsk w Zabytkach Sztuki", wybitnym naukowcem, nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń historyków sztuki.

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej pt. "Katedra wrocławska na przestrzeni tysiąclecia - historia, kultura i sztuka" organizowanej przez Wrocławski Oddział SHS oraz Instytut Historii Sztuki UWr. Konspekty o objętości do 1800 znaków należy przesyłać do 31 czerwca 2014 r. Szczegóły w zakładce "Sesje i konkursy".

Zarząd Oddziału zaprasza na Zwyczajne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Oddziału, które odbędzie się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (Pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116)
w środę, 19 marca, o g. 16.45 (jest to termin I; termin II - o g. 17.00).

Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa!

Szanowni Państwo, w zakładce "Komunikaty" znajduje się sprawozdanie z działalności merytorycznej za rok 2013. Zapraszamy do zapoznania się z dokumentem.

W dniach 21-22 listopada 2013 r. odbędzie się we Wrocławiu SESJA OGÓLNOPOLSKA SHS            PRZEŁOM/REGRES-INNOWACJA/TRADYCJA. PROCESY PRZEMIAN W SZTUCE ŚREDNIOWIECZNEJ
Obrady sesji będą się odbywać w Sali Konferencyjnej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (pl. Biskupa Nankiera 17)

Szanowni Państwo,
w zakładce "Sesje i konkursy" znajduje się lista referatow Ogólnopolskiej Sesji SHS pt. "Przełom/regres - innowacja/tradycja. Procesy przemian w sztuce średniowiecznej", która odbędzie się we Wrocławiu w dniach 21-22 listopada 2013 r. Zachęcamy do lektury. Szczegółowy plan konferencji zamieścimy w kolejnych tygodniach.

Dziękujemy członkom Oddziału, którzy nie posiadają zaległości z tytułu składek członkowskich, pozostałym przypominamy o obowiązku statutowym. Składki można wpłacać na konto (nr podany w nagłówku) lub u kol. Roberta Hesia (Gabinet Dokumentów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, tel.  71 34 388 39, wewn. 242 lub e-mail: robus@.poczta.onet.pl).

Informacje dla uczestników objazdu zabytkoznaw-
czego do Austrii (6-8.06.2013):

  • Noclegi zarezerwowane w Linzu i Bad Ischl.
  • Na wstępy należy mieć 350 koron czeskich oraz 30 euro.
  • Drugą ratę w wysokości 360 PLN (lub 200 PLN dla członków Oddziału nie posiadających zadłużenia z tytułu składek członkowskich) należy wpłacić do 15 maja. Wpłaty przyjmuje nasz skarbnik, kol. Robert Heś (Gabinet Dokumentów Muzeum Narodowego we Wrocławiu). W przypadku wpłat na konto konieczny jest wcześniejszy kontakt ze skarbnikiem (tel. 71 34 388 39, wewn. 242 lub e-mail: robus@.poczta.onet.pl).
Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego i Oddział Wrocławski Stowarzyszenia Historyków Sztuki uprzejmie zapraszają na spotkanie wspomnieniowe poświęcone pamięci Profesora Henryka Dziurli, które odbędzie się 16 lutego (sobota) 2013 r. o godzinie 12.00 w Klubie Uniwersytetu Wrocławskiego (gmach główny Uniwersytetu, dawna jezuicka apteka). Podczas spotkania zaprezentowana zostanie książka "Silesia Jesuitica. Kultura i sztuka zakonu jezuitów na Śląsku i hrabstwie kłodzkim 1580-1776" dedykowana ś.p. prof. Henrykowi Dziurli. Serdecznie zapraszamy.

25 października 2012 r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, na którym wybrano nowe władze Wrocławskiego Oddziału SHS.

Prezesem został ponownie Rafał Eysymontt, a do zarządu (który ukonstytuował się na zebraniu w dn. 8.11.12) wybrani zostali: Robert Heś (skarbnik), Dariusz Galewski (sekcja naukowa), Anna Jezierska (zarządzanie stroną internetową, sekcja naukowa), Katarzyna Maciejowska-Bujak (zarządzanie stroną internetową), Maria Zwierz (sekcja konserwatorska), Izabela Żak (wiceprezes, sekretarz). Sekcją samokształceniową będzie kierował - jak w latach ubiegłych, poza zarządem - Romuald Nowak.

Z WIELKIM ŻALEM ZAWIADAMIAMY, ŻE 2 PAŹDZIERNIKA 2012 r.  ZMARŁ PROFESOR HENRYK DZIURLA. BYŁ CZŁONKIEM STOWARZYSZENIA HISTORYKÓW SZTUKI OD 1954 r., WYBITNYM ZNAWCĄ ŚLĄSKIEJ SZTUKI BAROKOWEJ, WYCHOWAWCĄ KILKU POKOLEŃ HISTORYKÓW SZTUKI, WIELOLETNIM PRACOWNIKIEM UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO.
POGRZEB ROZPOCZNIE SIĘ MSZĄ ŚWIĘTĄ ŻAŁOBNĄ 12 PAŹDZIERNIKA 2012 r. O GODZINIE 12:00 W KOŚCIELE ŚW. WAWRZYŃCA PRZY UL. O. BUJWIDA 51 WE WROCŁAWIU
.

Spotkania

Serecznie zapraszamy, wraz z Muzeum Architektury we Wrocławiu, na spotkanie z dr. Jakubem Adamskim, który zaprezentuje swoją najnowszą publikację pt. "Architektura sakralna na Śląsku w latach 1200-1420. Główne kierunki rozwoju". Spotkanie odbędzie się w środę, 23 maja b.r. o godz. 16.00 w Muzeum Architekury.

Do pobrania

Projekt i wykonanie: SoftCOM