Tu jesteś: KOMUNIKATY

Komunikaty

Sekcja wycieczkowa Oddziału Krakowskiego SHS organizuje na przełomie kwietnia i maja 2015 r. III objazd do Hiszpanii. Program: Girona - Pubol - Figueres - Barcelona - Monserrat - klasztor Santa María de Poblet - Tarragona- Tortosa- Peñíscola- Morella- Walencja - Segorbe - Teruel- Calatayud - Saragossa -Najera- Santo Domingo de la Calzada - Portugalete - Bilbao- Pampeluna - Sanguesa - Jaca - Huesca - Lerida.

Data wyjazdu uzależniona jest od daty wylotu samolotu z Krakowa do Girony. Zapisy i informacje:
dr Małgorzata Lisowska-Rzepecka tel. 12 633 77 66 , 606120893, e-mail m.lisrzep@interia.pl

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej organizowanej przez Oddział Wrocławski SHS oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego pt. KATEDRA WROCŁAWSKA NA PRZESTRZENI TYSIĄCLECIA. Program sesji dostępny jest w zakładce "Sesje i konkursy".

24 października 2014 na cmentarzu przy ul. Bujwida we Wrocławiu z głębokim żalem pożegnaliśmy ś.p. prof. dr. hab. Mieczysława Zlata.  Był On wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki (Wiceprezesem w latach 1963-1968, 1983-1985), inicjatorem serii wydawniczej "Śląsk w Zabytkach Sztuki", wybitnym naukowcem, nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń historyków sztuki.

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej pt. "Katedra wrocławska na przestrzeni tysiąclecia - historia, kultura i sztuka" organizowanej przez Wrocławski Oddział SHS oraz Instytut Historii Sztuki UWr. Konspekty o objętości do 1800 znaków należy przesyłać do 31 czerwca 2014 r. Szczegóły w zakładce "Sesje i konkursy".

Zarząd Oddziału zaprasza na Zwyczajne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Oddziału, które odbędzie się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (Pl. Powstańców Warszawy 5, sala 116)
w środę, 19 marca, o g. 16.45 (jest to termin I; termin II - o g. 17.00).

Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa!

Szanowni Państwo, w zakładce "Komunikaty" znajduje się sprawozdanie z działalności merytorycznej za rok 2013. Zapraszamy do zapoznania się z dokumentem.

W dniach 21-22 listopada 2013 r. odbędzie się we Wrocławiu SESJA OGÓLNOPOLSKA SHS            PRZEŁOM/REGRES-INNOWACJA/TRADYCJA. PROCESY PRZEMIAN W SZTUCE ŚREDNIOWIECZNEJ
Obrady sesji będą się odbywać w Sali Konferencyjnej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (pl. Biskupa Nankiera 17)

Szanowni Państwo,
w zakładce "Sesje i konkursy" znajduje się lista referatow Ogólnopolskiej Sesji SHS pt. "Przełom/regres - innowacja/tradycja. Procesy przemian w sztuce średniowiecznej", która odbędzie się we Wrocławiu w dniach 21-22 listopada 2013 r. Zachęcamy do lektury. Szczegółowy plan konferencji zamieścimy w kolejnych tygodniach.

Dziękujemy członkom Oddziału, którzy nie posiadają zaległości z tytułu składek członkowskich, pozostałym przypominamy o obowiązku statutowym. Składki można wpłacać na konto (nr podany w nagłówku) lub u kol. Roberta Hesia (Gabinet Dokumentów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, tel.  71 34 388 39, wewn. 242 lub e-mail: robus@.poczta.onet.pl).

Informacje dla uczestników objazdu zabytkoznaw-
czego do Austrii (6-8.06.2013):

  • Noclegi zarezerwowane w Linzu i Bad Ischl.
  • Na wstępy należy mieć 350 koron czeskich oraz 30 euro.
  • Drugą ratę w wysokości 360 PLN (lub 200 PLN dla członków Oddziału nie posiadających zadłużenia z tytułu składek członkowskich) należy wpłacić do 15 maja. Wpłaty przyjmuje nasz skarbnik, kol. Robert Heś (Gabinet Dokumentów Muzeum Narodowego we Wrocławiu). W przypadku wpłat na konto konieczny jest wcześniejszy kontakt ze skarbnikiem (tel. 71 34 388 39, wewn. 242 lub e-mail: robus@.poczta.onet.pl).
Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego i Oddział Wrocławski Stowarzyszenia Historyków Sztuki uprzejmie zapraszają na spotkanie wspomnieniowe poświęcone pamięci Profesora Henryka Dziurli, które odbędzie się 16 lutego (sobota) 2013 r. o godzinie 12.00 w Klubie Uniwersytetu Wrocławskiego (gmach główny Uniwersytetu, dawna jezuicka apteka). Podczas spotkania zaprezentowana zostanie książka "Silesia Jesuitica. Kultura i sztuka zakonu jezuitów na Śląsku i hrabstwie kłodzkim 1580-1776" dedykowana ś.p. prof. Henrykowi Dziurli. Serdecznie zapraszamy.

25 października 2012 r. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, na którym wybrano nowe władze Wrocławskiego Oddziału SHS.

Prezesem został ponownie Rafał Eysymontt, a do zarządu (który ukonstytuował się na zebraniu w dn. 8.11.12) wybrani zostali: Robert Heś (skarbnik), Dariusz Galewski (sekcja naukowa), Anna Jezierska (zarządzanie stroną internetową, sekcja naukowa), Katarzyna Maciejowska-Bujak (zarządzanie stroną internetową), Maria Zwierz (sekcja konserwatorska), Izabela Żak (wiceprezes, sekretarz). Sekcją samokształceniową będzie kierował - jak w latach ubiegłych, poza zarządem - Romuald Nowak.

Z WIELKIM ŻALEM ZAWIADAMIAMY, ŻE 2 PAŹDZIERNIKA 2012 r.  ZMARŁ PROFESOR HENRYK DZIURLA. BYŁ CZŁONKIEM STOWARZYSZENIA HISTORYKÓW SZTUKI OD 1954 r., WYBITNYM ZNAWCĄ ŚLĄSKIEJ SZTUKI BAROKOWEJ, WYCHOWAWCĄ KILKU POKOLEŃ HISTORYKÓW SZTUKI, WIELOLETNIM PRACOWNIKIEM UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO.
POGRZEB ROZPOCZNIE SIĘ MSZĄ ŚWIĘTĄ ŻAŁOBNĄ 12 PAŹDZIERNIKA 2012 r. O GODZINIE 12:00 W KOŚCIELE ŚW. WAWRZYŃCA PRZY UL. O. BUJWIDA 51 WE WROCŁAWIU
.

Z żalem zawiadamiamy, że 4 marca zmarła nasza Koleżanka, Irena Pijaczewska, która przez wiele lat była członkiem Wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Została pochowana na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.
W dn. 15-17 marca 2012 r. w Deutsches Historisches Museum w Berlinie odbędzie się konferencja "Uncomfortable Architectural Heritage of Socialism - A comparison of social acceptance in Central and Eastern Europe". Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.heritage-conference.co.cc

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE AUTORSKIE Z DR. ANDRZEJEM JAROSZEM
SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z DR. ANDRZEJEM JAROSZEM PROMUJĄCE KSIĄŻKĘ JEGO AUTORSTWA PT. "MALARSTWO ALFONSA MAZURKIEWICZA [1922-1975]".
SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ 7 MARCA 2012 O GODZ. 18.00 W INSTYTUCIE HISTORII SZTUKI UWR (UL. SZEWSKA 36) W SALI 309.


Organizujemy objazd zabytkoznawczy do Niemiec w terminie 24-26 maja 2012 na trasie: Wrocław - Annaberg - Altenburg - Naumburg - Weissenfels - Merseburg - Halle - Gernrode - Quedlinburg - Halberstadt - Wernigerode - Goslar - Hildesheim - Magdeburg - Wittemberg - Torgau - Wrocław. Szczegóły w Komunikacie nr 1/12.

Zarząd Wrocławskiego Oddziału SHS zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Oddziału, które odbędzie się w czwartek, 26 stycznia 2012 r. o g. 1700 (II termin - g. 1715) w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (s. 116).

Zebranie będzie poświęcone zmianie sytuacji zamku w Wojnowicach po decyzjach podjętych na Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Delegatów Oddziałów, które miało miejsce w dn. 9.12.b.r. w Warszawie.

Podczas Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Delegatów Oddziałów uchwalony został nowy statut Stowarzyszenia i Regulaminy: Zarządu Głównego SHS, Sądu Koleżeńskiego oraz Komisji Rewizyjnej. Dokonano również wyboru nowego Prezesa (został nim prof. Wojciech Włodarczyk)
oraz 6 członków Zarządu Głównego.

Spotkania

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z dr. hab. Pawłem Migasiewiczem, które odbędzie się w czwartek, 18 maja 2023 o godz. 16.30 w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Do pobrania

Projekt i wykonanie: SoftCOM